FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.7" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.7" |
| Bore (b1) | 1/2" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Broached Set Screw | 3/8"-16 |
| Center Yoke Length | 3.188" |
| Hub Depth (lh) | 1.7" |
| Joint Outside Diameter | 1.995" |
| Keyway (k1) Size | 1/8" |
| Keyway Size(k2) | 1/8" |
| Length (l) | 8.688" |
| Matching Boot Cover | Uboot32/51-Ni-Kit |
| Material Specification | Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 14040 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2808 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Bright |
| Small Bore (b2) | 0.5" |
| Yoke Length (ly) | 2.75" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.46 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 22.07 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Screw Material | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| UDSK10-5-5-F | 122 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €536.10 | |
| UDSK10-5-5-SS | 86 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €647.29 | |
| UDSK12-6-6-F | 225 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €565.04 | |
| UDSK12-6-6-SS | 158 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €664.04 | |
| UDSK14-7-7-SS | 225 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €651.87 | |
| UDSK14-7-7-F | 315 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €575.70 | |
| UDSK16-8-8-F | 405 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €508.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Wood Screws
- Welding Contact Tips
- Bearing Heaters
- Rod Ends
- ForkLift And Attachment Accessories
- DESTACO 344-M Series Pull Action Latch Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- JOHN GUEST Two Way Dividers, Acetal Gray
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- ANVIL AS200EH Series Channels With Elongated Holes
- BENCHMARK SCIENTIFIC Accuris Series M1 Grade Calibration Weights
- EATON LW Series Electronic Molded Case Circuit Breakers, L Frame
- EATON KW Series Molded Case Circuit Breaker Frames, K Frame
- WALTER TOOLS Indexable Profiling End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK32-8-8-SS 1/2 x 1/2 Inch Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 1.995 Inch OD, 8.688 Inch Lg.
€1,781.99 /unit

