FREE delivery on orders over €150
RULAND MANUFACTURING UDSK32-28MM-25MM-F 28mm x 25mm Double Universal Joint, Friction Bearing, Steel, Set Screw With Keyway, 50.7mm OD, 220.7mm Lg.
Item: DK6WZMModel: UDSK32-28MM-25MM-F
7 In Stock
28 mm
25 mm
Alloy Steel
220.7 mm
Ships within 2 days via
€1,796.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Max Shaft Penetration | 43.2 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 43.2 mm |
| Bore (b1) | 28 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Broached Set Screw | 3/8"-16 |
| Center Yoke Length (lc) | 81 mm |
| Hub Depth (lh) | 43.2 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 50.7 mm |
| Keyway (k1) | 8 mm |
| Keyway Size(k2) | 8 mm |
| Length (l) | 220.7 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot32/51-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 2186.3 N-m |
| Rated Torque | 437.3 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Black Oxide |
| Small Bore (b2) | 25 mm |
| Yoke Length (ly) | 69.9 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 22.07 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| UDSK12-8MM-6MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €758.48 | |
| UDSK12-8MM-7MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €758.48 | |
| UDSK12-8MM-6MM-SS | 17.9 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €917.86 | |
| UDSK12-8MM-7MM-SS | 17.9 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €917.86 | |
| UDSK12-8MM-8MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €520.88 | |
| UDSK12-9MM-7MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €758.48 | |
| UDSK12-8MM-8MM-SS | 17.9 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €679.28 |
Explore More
- KEYSHAFT
- C Clamps
- Enclosure Coolers
- Heating Cable Accessories
- Machine Stands
- Right-To-Know Binders
- FERNCO No Hub Couplings
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- RUD CHAIN VRBS Weld On Blocks
- TYGON B-44-4X Tubings
- SUGATSUNE Recessed Pull Handles
- TENNSCO Boltless Sloping Shelf Starter Unit
- DIXON Ear Clamps
- STARRETT 99185 Series Intenss Bi-Metal Band Saw Blades
- WINSMITH SE Encore Series E24 Size Speed Reducers
- BLICKLE HPO Series Rollers For Pallet Trucks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK32-28MM-25MM-F 28mm x 25mm Double Universal Joint, Friction Bearing, Steel, Set Screw With Keyway, 50.7mm OD, 220.7mm Lg.
€1,796.13 /unit

