FREE delivery on orders over €150
RULAND MANUFACTURING UDSK32-1 1/8 -22MM-SS 1 1/8 x 22mm Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 1.995 Inch OD, 8.688 Inch Lg.
Item: DK6WTZModel: UDSK32-1 1/8 -22MM-SS
7 In Stock
1 1/8"
22 mm
Stainless Steel
8.688"
Ships within 2 days via
€2,404.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.7" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.7" |
| Bore (b1) | 1.125" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Broached Set Screw | 3/8"-16 |
| Center Yoke Length (lc) | 3.188" |
| Hub Depth (lh) | 1.7" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.995" |
| Keyway (k1) Size | 1/4" |
| Keyway (k2) | 6 mm |
| Length (l) | 8.688" |
| Matching Boot Cover | Uboot32/51-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 14040 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2808 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Bright |
| Small Bore (b2) | 22 mm |
| Yoke Length (ly) | 2.75" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 22.07 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| UDSK12-3/8 -8MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 | |
| UDSK12-3/8 -7MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 | |
| UDSK12-3/8 -6MM-SS | 158 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €917.86 | |
| UDSK12-3/8 -6MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 | |
| UDSK12-3/8 -7MM-SS | 158 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €917.86 | |
| UDSK12-3/8 -8MM-SS | 158 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €917.86 | |
| UDSK12-3/8 -9MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Casters
- Panel Holding Clips
- UV Leak Detector Accessories
- Head Pressure Controls
- Forklift Booms
- AKRO-MILS 35180 Nest And Stack Totes
- TEMPCO Bayonet Adaptors
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1800 Gas Springs
- MJ MAY Roll Stock, 15 Feet X 12 Inch
- EATON Red Pilot Lights
- MARTIN SPROCKET 3V Series Hi-Cap Wedge Stock 8 Groove QD Sheaves
- MASTER APPLIANCE Solderseal Series Butt Splice Connectors
- WATTS 757DCDA Series Double Check Detector Backflow Preventer Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK32-1 1/8 -22MM-SS 1 1/8 x 22mm Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 1.995 Inch OD, 8.688 Inch Lg.
€2,404.27 /unit

