FREE delivery on orders over €150
RULAND MANUFACTURING UDSK32-1 1/8 -22MM-F 1 1/8 x 22mm Double Universal Joint, Friction Bearing, Steel, Set Screw With Keyway, 1.995 Inch OD, 8.688 Inch Lg.
Item: DK6WTWModel: UDSK32-1 1/8 -22MM-F
7 In Stock
1 1/8"
22 mm
Alloy Steel
8.688"
Ships within 2 days via
€1,796.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.7" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.7" |
| Bore (b1) | 1.125" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Broached Set Screw | 3/8"-16 |
| Center Yoke Length (lc) | 3.188" |
| Hub Depth (lh) | 1.7" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.995" |
| Keyway (k1) Size | 1/4" |
| Keyway (k2) | 6 mm |
| Length (l) | 8.688" |
| Matching Boot Cover | Uboot32/51-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 19350 lbs.-in. |
| Rated Torque | 3870 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Black Oxide |
| Small Bore (b2) | 22 mm |
| Yoke Length (ly) | 2.75" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 22.07 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| UDSK12-3/8 -8MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 | |
| UDSK12-3/8 -7MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 | |
| UDSK12-3/8 -6MM-SS | 158 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €917.86 | |
| UDSK12-3/8 -6MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 | |
| UDSK12-3/8 -7MM-SS | 158 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €917.86 | |
| UDSK12-3/8 -8MM-SS | 158 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €917.86 | |
| UDSK12-3/8 -9MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hollow Wall and Wallboard Anchors
- Towing Accessories
- Interchangeable Torque Wrench Heads
- Conduit
- Strut Channel
- MAYHEW TOOLS Cape Chisels
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, 15 Gauge, White, Nylon Shell
- TURTLESKIN High Visibility PM 330 Palm Gloves
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 91AT-N Silent Check Valves
- POLYSCIENCE Open Bath Systems
- GROVE GEAR Speed Reducers, Ratio Multipliers
- WIDIA Parts
- STARRETT 25SC Split Collets
- RULAND MANUFACTURING MDCDE Series Double Disc Couplings, Clamp Style, Electrically Isolated, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK32-1 1/8 -22MM-F 1 1/8 x 22mm Double Universal Joint, Friction Bearing, Steel, Set Screw With Keyway, 1.995 Inch OD, 8.688 Inch Lg.
€1,796.13 /unit

