FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.61" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.61" |
| Bore (b1) | 1/2" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Broached Set Screw | 5/16-18 |
| Center Yoke Length | 2.75" |
| Hub Depth (lh) | 1.61" |
| Joint Outside Diameter | 1.745" |
| Keyway (k1) Size | 1/8" |
| Keyway Size(k2) | 1/8" |
| Length (l) | 7.75" |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 13050 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2610 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Black Oxide |
| Small Bore (b2) | 0.5" |
| Yoke Length (ly) | 2.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 19.69 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Screw Material | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| UDSK10-5-5-F | 122 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €536.10 | |
| UDSK10-5-5-SS | 86 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €647.29 | |
| UDSK12-6-6-F | 225 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €565.04 | |
| UDSK12-6-6-SS | 158 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €664.04 | |
| UDSK14-7-7-SS | 225 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €651.87 | |
| UDSK14-7-7-F | 315 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €575.70 | |
| UDSK16-8-8-F | 405 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €508.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Gaskets
- Water Baths
- Sign Posts
- Backpack and Pump Sprayer Accessories
- Magnifier Measuring Scales
- DESTACO 95030, 95040, 95050, 95060 Series Straight Line Action Clamp
- MCR SAFETY Mustang Premium Grain Leather Palm Work Gloves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Palm Dotted, 7 Gauge, White/Black
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- ANVIL AS560 Series Channels, Solid
- OSG Right Hand Carbide Bur, 60 Degrees Cone Shape
- GRAINGER Pneumatic Casters
- BROWNING TorqTaper Plus Shaft Mount Reducers Screw Conveyor Shafts, 1 1/2 Inch Shaft
- ARLINGTON INDUSTRIES SNAP2IT Connectors With Locknuts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK28-8-8-F 1/2 x 1/2 Inch Double Universal Joint, Friction Bearing, Steel, Set Screw With Keyway, 1.745 Inch OD, 7.750 Inch Lg.
€943.31 /unit

