FREE delivery on orders over €150
RULAND MANUFACTURING UDSK28-20MM-20MM-SS 20mm x 20mm Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 44.3mm OD, 196.9mm Lg.
Item: DK7ABNModel: UDSK28-20MM-20MM-SS
7 In Stock
20 mm
20 mm
Stainless Steel
196.9 mm
Ships within 2 days via
€1,207.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Max Shaft Penetration | 40.9 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 40.9 mm |
| Bore (b1) | 20 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Broached Set Screw | 5/16-18 |
| Center Yoke Length (lc) | 69.9 mm |
| Hub Depth (lh) | 40.9 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 44.3 mm |
| Keyway (k1) | 6 mm |
| Keyway (k2) | 6 mm |
| Length (l) | 196.9 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 1067.7 N-m |
| Rated Torque | 213.5 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Bright |
| Small Bore (b2) | 20 mm |
| Yoke Length (ly) | 63.5 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 19.69 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| UDSK12-8MM-6MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €758.48 | |
| UDSK12-8MM-7MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €758.48 | |
| UDSK12-8MM-6MM-SS | 17.9 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €917.86 | |
| UDSK12-8MM-7MM-SS | 17.9 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €917.86 | |
| UDSK12-8MM-8MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €520.88 | |
| UDSK12-9MM-7MM-F | 25.4 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €758.48 | |
| UDSK12-8MM-8MM-SS | 17.9 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €679.28 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hose Reel Accessories
- Reference Books
- Countersinks Center Reamers
- Rivet Tool Accessories
- DESTACO 225 Series Horizontal Hold Down Clamps
- LAKELAND Flame-Resistant Hooded Coveralls
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottle, Wide Mouth, PP
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Marine Cord Sets
- MARTIN SPROCKET 3V Series Taper Bushed 8 Groove Hi-Cap Wedge Stock Sheaves
- KERN AND SOHN KFP-V30 Series Platforms
- REGAL Extension Pipe Taps, HSS, Nitride & Steam Oxide
- DUPONT Cleanroom Face Masks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK28-20MM-20MM-SS 20mm x 20mm Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 44.3mm OD, 196.9mm Lg.
€1,207.79 /unit

