FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.61" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.61" |
| Bore (b1) | 0.625" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Broached Set Screw | 5/16-18 |
| Center Yoke Length | 2.75" |
| Hub Depth (lh) | 1.61" |
| Joint Outside Diameter | 1.745" |
| Keyway (k1) | 3/16" |
| Keyway Size(k2) | 1/8" |
| Length (l) | 7.75" |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 13050 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2610 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Black Oxide |
| Small Bore (b2) | 0.5" |
| Yoke Length (ly) | 2.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 19.69 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Screw Material | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| UDSK10-5-5-F | 122 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €536.10 | |
| UDSK10-5-5-SS | 86 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €647.29 | |
| UDSK12-6-6-F | 225 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €565.04 | |
| UDSK12-6-6-SS | 158 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €664.04 | |
| UDSK14-7-7-SS | 225 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €651.87 | |
| UDSK14-7-7-F | 315 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €575.70 | |
| UDSK16-8-8-F | 405 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €508.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Intake Filters and Silencers
- Gravity Conveyors
- Pneumatic Actuated Valves
- Chemical Resistant and Disposable Clothing Accessories
- Moisture Analyzers
- MECHANIX TAA The Original Covert Tactical Gloves
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- TYGON E-LFL Tubings
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- HI-TECH DURAVENT Black Thermoplastic Rubber Industrial Ducting Hose
- ARO Pump Air Drum 4 To 1
- EATON HJD Series Molded Case Circuit Breaker Frames, J Frame
- SALISBURY Electrical Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK28-10-8-F 5/8 x 1/2 Inch Double Universal Joint, Friction Bearing, Steel, Set Screw With Keyway, 1.745 Inch OD, 7.750 Inch Lg.
€1,182.33 /unit

