FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Axial Load | 22240N |
| Bore (b1) | 95 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.102 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 149.9 mm |
| Finish Specification | Bright, No Plating |
| Forged Clamp Screw | M12 x 40 |
| Hex Wrench Size | 10 mm |
| Material Specification | Type 303 Austenitic, Non-Magnetic Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 140 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.025 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 61.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 81 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 32 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.93 |
| Ship height (cm) | 14 |
| Ship length (cm) | 14 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Box Covers
- Pneumatic Fasteners
- Gas Connector Fitting
- Caster Brakes
- Tires and Wheels
- HELICOIL Complete Gages, Metric Fine, 4H5H
- DEWALT Auger Safety Glasses
- OETIKER Hose Clamp Assortment Kits
- RUD CHAIN VLBS Load Rings For Welding
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks, Wide Mouth, Class A
- UNITHERM ThermaSleeve Pipe Insulation Wrap
- DWYER INSTRUMENTS 477AV Series Handheld Digital Manometers
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNC, 3B
- CEMENTEX USA Insulated Sockets, 3/4 Inch Square Drive
- LEWISBINS Divider Box Containers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPH-95-SS 95mm Heavy Duty Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 140mm OD, 32mm Wd.
€1,937.56 /unit
