FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Axial Load | 22240N |
| Bore (b1) | 85 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.102 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 140.8 mm |
| Finish Specification | Bright, No Plating |
| Forged Clamp Screw | M12 x 40 |
| Hex Wrench Size | 10 mm |
| Material Specification | Type 303 Austenitic, Non-Magnetic Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 130 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.025 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 56.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 81 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 32 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.76 |
| Ship height (cm) | 13 |
| Ship length (cm) | 13 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Drum Bung and Plug Wrenches
- Inside Micrometers
- Inline Filters and Filter Capsules
- Hose Safety Cables
- Fluorescent Lighting Battery Backup Systems
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- JOHN GUEST Metric Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Black
- TEMPCO Bulb and Capillary Thermostats
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 13 mm Glass Culture Tubes
- ANVIL AS200STS Series Welded Channels
- TELEMECANIQUE SENSORS NPN Photoelectric Sensor
- HONEYWELL Pressure Regulated Control Valves
- TEADIT 100N Full Face Cut Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPH-85-SS 85mm Heavy Duty Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 130mm OD, 32mm Wd.
€2,083.23 /unit
