FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Axial Load | 22240N |
| Bore (b1) | 75 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.102 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 131.7 mm |
| Finish Specification | Bright, No Plating |
| Forged Clamp Screw | M12 x 40 |
| Hex Wrench Size | 10 mm |
| Material Specification | Type 303 Austenitic, Non-Magnetic Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 120 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.025 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 51.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 81 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 32 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.6 |
| Ship height (cm) | 12 |
| Ship length (cm) | 12 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Transmission Jacks
- Impact Socket Sets
- Recycling Containers
- Access Doors
- Bearing Heaters
- WELLS LAMONT Para-Aramid/Meta-Aramid Seamless Heat Resistant Gloves
- KRYTOX 250AD Series Aerospace Extreme Pressure Grade Fluorinated Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 24 x 13 mm Size
- ANVIL 001LDG Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized, Light Duty, Imperial
- ANVIL AS679 Series U Supports
- UNGER String Mop
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES Flange Gasket Ring, 3 Inch
- APOLLO VALVES 76E-100 Series Port Ball Valves
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Standard Reducer With 3-Piece Coupled Input,Size 30
- BURNDY E-C-G Type Transformer Tap Adapters, Copper
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPH-75-SS 75mm Heavy Duty Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 120mm OD, 32mm Wd.
€1,982.81 /unit
