FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Axial Load | 22240N |
| Bore (b1) | 145 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.102 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 196.9 mm |
| Finish Specification | Bright, No Plating |
| Forged Clamp Screw | M12 x 40 |
| Hex Wrench Size | 10 mm |
| Material Specification | Type 303 Austenitic, Non-Magnetic Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 190 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.025 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 86.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 81 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 32 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.76 |
| Ship height (cm) | 19 |
| Ship length (cm) | 19 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Trash and Recycling Container Dollies
- Tiedowns
- Binding Screws
- Residential Wall and Ceiling Exhaust Fans
- Belt Drive Fwd Curve Blowers w/Drive Pkg
- OETIKER 159 Series Adjustable Clamps, Stainless Steel Band
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- JOHNSON CONTROLS Dual Pressure Controls
- LINN GEAR Double Single Taper-Lock Series Sprockets, 50 Chain
- GATES Power Grip HTD Timing Belts
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, Polypropylene
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPH-145-SS 145mm Heavy Duty Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 190mm OD, 32mm Wd.
€3,848.26 /unit
