FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Axial Load | 22240N |
| Bore (b1) | 135 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.102 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 187.4 mm |
| Finish Specification | Bright, No Plating |
| Forged Clamp Screw | M12 x 40 |
| Hex Wrench Size | 10 mm |
| Material Specification | Type 303 Austenitic, Non-Magnetic Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 180 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.025 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 81.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 81 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 32 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.6 |
| Ship height (cm) | 18 |
| Ship length (cm) | 18 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Rebar Cutters/Benders
- Reduced Shank Drill Bits
- Floor, Table And Jobsite Fans
- Conveyor Gates
- Deadlatch Hardware
- DESTACO 2017 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ANVIL AS718 Series Flat Angle Plates
- ANVIL AS913 Series 10-Hole Two Angle Clevis Connectors
- RUD CHAIN PP-VIP So-Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- SPEEDAIRE Quick Connect Hose Couplings, Industrial
- MARTIN SPROCKET Quarry Duty MXT50 Bushed Wing Pulleys
- REIKU PARA Series Conduits, Nylon 12
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPH-135-SS 135mm Heavy Duty Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 180mm OD, 32mm Wd.
€3,365.99 /unit
