FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Axial Load | 22240N |
| Bore (b1) | 110 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.102 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 159.2 mm |
| Finish Specification | Bright, No Plating |
| Forged Clamp Screw | M12 x 40 |
| Hex Wrench Size | 10 mm |
| Material Specification | Type 303 Austenitic, Non-Magnetic Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 150 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.025 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 66.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 81 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 32 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.89 |
| Ship height (cm) | 15 |
| Ship length (cm) | 15 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Jacks
- Caulk Guns
- Drinking Fountains
- Roll Groovers
- Portable Stage Package Accessories
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- WESTWARD Palette Knives
- APPROVED VENDOR Flexible Hose Assembly, Stainless Steel
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Watertight Pin and Sleeve Receptacles, 2 Pole, 480V, Red
- SMC VALVES Cvm Series Band Cylinder With Valve
- PIP Chemical Resistan Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPH-110-SS 110mm Heavy Duty Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 150mm OD, 32mm Wd.
€2,262.84 /unit
