FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Axial Load | 22240N |
| Bore (b1) | 100 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.102 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 149.9 mm |
| Finish Specification | Bright, No Plating |
| Forged Clamp Screw | M12 x 40 |
| Hex Wrench Size | 10 mm |
| Material Specification | Type 303 Austenitic, Non-Magnetic Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 140 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.025 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 61.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 81 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 32 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.74 |
| Ship height (cm) | 14 |
| Ship length (cm) | 14 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Mixers
- Laboratory Circulators
- Tool Balancer
- Water Heater Vents
- HVAC Control Ball Valves
- RINGERS GLOVES Extrication Increased Visibility Impact Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling no stop, Press x Press
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- ANVIL AS200BTB Series Welded Channels
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Down
- DIXON DQC V-Series Dust Caps/Plugs
- WOODHEAD 130149 Series Flanged Inlet
- GORLITZ Hex Plugs
- MERIT Quick Change Sanding Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPH-100-SS 100mm Heavy Duty Shaft Collar, 303 SS, Two-Piece Clamp Style, 140mm OD, 32mm Wd.
€2,053.53 /unit
