RULAND MANUFACTURING MSPB-9-AN 9mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 24mm OD, 9mm Wd.
Get it by Thursday, May 21
€26.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 9 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 26.3 mm |
| Finish Specification | Sulfuric Anodized Mil-A-8625 Type Ii, Class 2 And Astm B580 Type B Black Anodize |
| Forged Clamp Screw | M3 x 10 |
| Hex Wrench Size | 2.5 mm |
| Material Specification | 2024-T351 Aluminum Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 24 mm |
| Recommended Gap | 1.59 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 8.51 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 1.1 N-m |
| Temperature | -40°F to 200°F |
| Width (w) | 9 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.4 |
| Ship length (cm) | 2.4 |
| Ship width (cm) | 0.9 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Stands and Vises
- Pressure Washer Hose Reels
- Idler Sprockets
- Drive Tighteners
- Conical Washers
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Mesh
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, X Stripe Pattern, Single, Orange
- LOUISVILLE FE3100 Series Fiberglass Single Ladders
- MAYHEW TOOLS Screwdriver Style Pry Bars
- BALDWIN FILTERS Spin-On Fuel Filters
- WEBSTONE Rotate Flang Ball Drain
- STA-KON TNB190 Series Parts
- IMPERIAL Thermocouples
- RAYMOND PRODUCTS 3500 Series Mighty King Desk Lifts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-9-AN 9mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 24mm OD, 9mm Wd.
€26.18 /unit
