RULAND MANUFACTURING MSPB-7-AN 7mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 18mm OD, 9mm Wd.
Get it by Thursday, May 21
€23.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 7 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 22.4 mm |
| Finish Specification | Sulfuric Anodized Mil-A-8625 Type Ii, Class 2 And Astm B580 Type B Black Anodize |
| Forged Clamp Screw | M3 x 8 |
| Hex Wrench Size | 2.5 mm |
| Material Specification | 2024-T351 Aluminum Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 18 mm |
| Recommended Gap | 1.2 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 6.5 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 1.1 N-m |
| Temperature | -40°F to 200°F |
| Width (w) | 9 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.8 |
| Ship length (cm) | 1.8 |
| Ship width (cm) | 0.9 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rechargeable Flashlight Battery Packs
- HVLP Spray Guns
- Refrigerator and Freezer Accessories
- Rope Barrier Posts and Stanchions
- Rivet Nuts
- DWYER INSTRUMENTS BTLRN Series Long Reach Bimetal Thermometers
- CONDOR General Purpose Gloves, Yellow/Black, Abrasion Level 3
- IRONCLAD Box Handler Industrial Grip Gloves
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Drop Ear Elbow, Press x FNPT
- LAMP ESR1 Series Full Extension Drawer Slides
- CORBIN Door Lever Locksets
- APPROVED VENDOR Tri Clover Compatible Ferrules Copper
- BALDOR / DODGE SCM Ball Bearings
- MAGLINER Corrosion Resistant Metal Deck Platform Trucks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-7-AN 7mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 18mm OD, 9mm Wd.
€23.76 /unit
