FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore Dia. | 50 mm |
| Bore Tolerance | 0.012 mm to 0.5 mm |
| Bore Type | Round |
| Clearance Dia. | 84.7 mm |
| Collar Construction | 2-Piece |
| Collar Material | Carbon Steel |
| Collar Material Finish | Black Oxide |
| Collar Material Grade | 1215 |
| Collar Outside Diameter | 78 mm |
| Collar Width | 19 mm |
| Construction | Two Piece |
| For Shaft Dia. | 50 mm |
| For Shaft Diameter | 50 mm |
| Included Screws | (2) Clamp Screw |
| Max. Operating Temp. | 350°F |
| Min. Operating Temp. | -40°F |
| Outside Dia. | 78 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Screw Length | 25 mm |
| Screw Location From Center | 32 mm |
| Screw Material | Alloy Steel |
| Screw Material Finish | Black Oxide |
| Screw Seating Torque | 39 N-m |
| Screw Thread Size | M8 x 25 |
| Shaft Locking Type | Clamp On |
| Shaft Tolerance | -0.025 mm to 0 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.37 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Bore Dia. | Outside Dia. | Collar Material | Collar Material Finish | Screw Location From Center | Shaft Tolerance | Bore Tolerance | Screw Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MSPB-10-A | 10 mm | 24 mm | Aluminum | Bright | 8.51 mm | -0.013 mm to 0 mm | 0.012 mm to 0.5 mm | Alloy Steel | €30.22 | |
![]() |
MSPB-10-F | 10 mm | - | Carbon Steel | Black Oxide | 8.51 mm | -0.013 mm to 0 mm | 0.012 mm to 0.5 mm | Alloy Steel | €24.32 | |
![]() |
MSPB-10-SS | 10 mm | - | Stainless Steel | Bright | 8.51 mm | -0.013 mm to 0 mm | 0.012 mm to 0.5 mm | Stainless Steel | €49.64 | |
![]() |
MSPB-11-A | 11 mm | 28 mm | Aluminum | Bright | 10.01 mm | -0.013 mm to 0 mm | 0.012 mm to 0.05 mm | Alloy Steel | €30.79 | |
![]() |
MSPB-11-F | 11 mm | 28 mm | Carbon Steel | Black Oxide | 10.01 mm | -0.013 mm to 0 mm | 0.012 mm to 0.5 mm | Alloy Steel | €26.30 | |
![]() |
MSPB-11-SS | 11 mm | 28 mm | Stainless Steel | Bright | 10.01 mm | -0.013 mm to 0 mm | 0.012 mm to 0.5 mm | Stainless Steel | €57.75 | |
![]() |
MSPB-12-A | 12 mm | 28 mm | Aluminum | Bright | 10.01 mm | -0.013 mm to 0 mm | 0.012 mm to 0.05 mm | Alloy Steel | €30.79 |
Explore Products
- BISON GEAR & ENGINEERING 060-881-2007 Speed Reducer C-Face Parallel 6.8 1
- WALTER TOOLS DCMT070204-MK4 WKK20S 6484653 Diamond Turning Insert, Neutral, 3/32 Inch Thick, 1/64 Inch Corner Radius
- REGAL 007084AS85 Hand Tap, 7/16-14 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Plug With TiCN Coating
- APOLLO VALVES SJ71102P Elbow, 2 Inch, Plated, 90 Degree
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 5362AG Straight Receptacle, Duplex, 20A 125V, Gray
- MAIN FILTER INC. MF0424013 HF41030162ASMS090GGA Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron, Seal, 7.67 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0614853 937799Q Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Buna Seal, 11.42 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Full Face Respirators
- Oil Air and Fuel Filters
- Indicator Holders Bases and Stands
- Door Guards
- Creeper Accessories
- TURTLESKIN SBL-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- HARVEL CLEAR PVC Couplings
- KEO NC Spotting Drills, 90 Degrees Point Angle
- LLAMBRICH USA Keyed Drill Chuck, INOX
- OZ LIFTING PRODUCTS Geared Trolley
- PARKER Plus Series, Replacement Element
- CARLISLE FOODSERVICE PRODUCTS Utility Tongs
- GRAINGER Check Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-50-F 50mm Balanced Shaft Collar, Black Oxide Steel, Two-Piece Clamp Style, 78mm OD, 19mm Wd.
€95.14 /unit


