FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 5 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 20.8 mm |
| Finish Specification | Plain |
| Forged Clamp Screw | M3 x 8 |
| Hex Wrench Size | 2.5 mm |
| Material Specification | Acetal Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 16 mm |
| Recommended Gap | 1.2 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 5.51 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 0.2 N-m |
| Temperature | -10°F to 185°F |
| Width (w) | 9 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.6 |
| Ship length (cm) | 1.6 |
| Ship width (cm) | 0.9 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Spill Containment Platform and Pallet Ramps
- Fuse Clips
- Exit Device Accessories
- Jib Crane Components
- Submersible Pump Cable
- AKRO-MILS 30286 Akrobins Super Size Bins
- MEMPHIS GLOVE Luminator High Visibility Leather Drivers Work Gloves
- CAROL Multi Conductor Cable, Foil Sheild
- JOHN GUEST Speedfit Reducing Tees
- MUELLER INDUSTRIES LF358-N Bronze Body Y Strainers
- COOPER B-LINE B307 Series Beam Clamps
- MARTIN SPROCKET Reborable Type Roller Chain Couplings
- GATES Metric V-Belts, 10X Section
- NIBCO S-580-80-LF Series Two-Piece Bronze Ball Valves, Lead-Free, Conventional Port, Solder
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-5-P 5mm Balanced Shaft Collar, Plastic, Two-Piece Clamp Style, 16mm OD, 9mm Wd.
€35.41 /unit
