RULAND MANUFACTURING MSPB-42-FZ 42mm Balanced Shaft Collar, Zinc Plated Steel, Two-Piece Clamp Style, 73mm OD, 19mm Wd.
Get it by Friday, May 22
€48.21 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 42 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 80.1 mm |
| Finish Specification | Type Ii, Sc2 Zinc Plating With A Yellow Trivalent Chromate Conversion Coating, Meets Or Exceeds Astm B633-98 |
| Forged Clamp Screw | M8 x 25 |
| Hex Wrench Size | 6 mm |
| Material Specification | 1215 Carbon Steel Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 73 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Zinc Plated |
| Screw Location (r) | 29.49 mm |
| Screw Material | Alloy Steel |
| Seating Torque | 39 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 19 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.37 |
| Ship height (cm) | 7.3 |
| Ship length (cm) | 7.3 |
| Ship width (cm) | 1.9 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Training and Reference Materials
- Circuit Tracers
- Air Oil and Water Solenoid Valves
- Fiber Optic Cable
- Soil Testing Probes
- LEATHERHEAD TOOLS Ultra Force Axes
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- VIBCO 40 Series Pneumatic Piston Vibrators
- FLOJET 1740 Series Inlet Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 12mm Tubes
- HONEYWELL Actuators
- SPEARS VALVES CPVC Lug Insert Butterfly Valves, Lever Handle, Zinc Lug, FKM
- SMC VALVES Nrb Series Shock Absorber
- STEARNS BRAKES Brake Shafts
- 80/20 Ready Tube Series 9728 A-Shaped Profiles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-42-FZ 42mm Balanced Shaft Collar, Zinc Plated Steel, Two-Piece Clamp Style, 73mm OD, 19mm Wd.
€48.21 /unit
