RULAND MANUFACTURING MSPB-42-AN 42mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 73mm OD, 19mm Wd.
Get it by Friday, May 22
€91.72 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 42 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 80.1 mm |
| Finish Specification | Sulfuric Anodized Mil-A-8625 Type Ii, Class 2 And Astm B580 Type B Black Anodize |
| Forged Clamp Screw | M8 x 25 |
| Hex Wrench Size | 6 mm |
| Material Specification | 2024-T351 Aluminum Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 73 mm |
| Recommended Gap | 3.18 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 29.49 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 23 N-m |
| Temperature | -40°F to 200°F |
| Width (w) | 19 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 7.3 |
| Ship length (cm) | 7.3 |
| Ship width (cm) | 1.9 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Wood Screws
- Sound Level Meters
- Pallet Jack Accessories
- Emergency Eye Wash Stations
- Dock Shelters
- CONDOR Uncoated Nylon Antistatic Gloves
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- STA-KON 22 to 16 AWG Ring Terminal
- KINDORF Lok King Cobra Series Pipe Clamp
- BROWNING S3K 32PRI GR Kits
- 3M High Flow Series Multi-Equipment Chloramines Systems
- NIBCO 5103 Series Female Adapter Couplings, S x FPT, Corzan CPVC Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-42-AN 42mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 73mm OD, 19mm Wd.
€91.72 /unit
