FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 40 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 65.6 mm |
| Finish Specification | Bright, No Plating |
| Forged Clamp Screw | M6 x 18 |
| Hex Wrench Size | 5 mm |
| Material Specification | Type 316L Austenitic, Non-Magnetic Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 60 mm |
| Recommended Gap | 1.59 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 24.99 mm |
| Screw Material | Grade 316 , Stainless Steel |
| Seating Torque | 9.6 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 15 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.17 |
| Ship height (cm) | 6 |
| Ship length (cm) | 6 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Workstands
- Prep and Hold Utensils
- Portable Engine Driven Pumps
- Gate Operator Accessories
- DESTACO 210 Series Vertical Hold Down Clamps
- PLAST-O-MATIC PR Series Pressure Regulators
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Brass Tube
- VIBCO BBS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- M. K. MORSE Matrix II Portable Band Saw Blade
- LEGRAND Double Connectors
- WEG MRX-Series Rotary Handles
- GATES Clean Master Washdown Water Hoses
- REED INSTRUMENTS AC Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-40-ST 40mm Balanced Shaft Collar, 316 SS, Two-Piece Clamp Style, 60mm OD, 15mm Wd.
€350.29 /unit
