FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 4 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 20.8 mm |
| Finish Specification | Plain |
| Forged Clamp Screw | M3 x 8 |
| Hex Wrench Size | 2.5 mm |
| Material Specification | Acetal Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 16 mm |
| Recommended Gap | 1.2 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 5.51 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 0.2 N-m |
| Temperature | -10°F to 185°F |
| Width (w) | 9 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.6 |
| Ship length (cm) | 1.6 |
| Ship width (cm) | 0.9 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Resistant and Disposable Sleeves
- Electric Water Heaters with Tank
- Sign Posts
- Dye Penetrants and Inspection Kits
- Underground Enclosures
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- MUELLER INDUSTRIES 103MDT Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with One Thumb Tab, For 16 mm Tubes
- 3M Expanding Drum
- SPEEDAIRE Double Acting NFPA Air Cylinder, NFPA MX5/MS4 Mount
- GUARDAIR Filter Cleaning Guns
- ALL MATERIAL HANDLING Swivel
- NTK Round Indexable Turning Inserts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-4-P 4mm Balanced Shaft Collar, Plastic, Two-Piece Clamp Style, 16mm OD, 9mm Wd.
€35.47 /unit
