RULAND MANUFACTURING MSPB-4-FZ 4mm Balanced Shaft Collar, Zinc Plated Steel, Two-Piece Clamp Style, 16mm OD, 9mm Wd.
Get it by Thursday, May 21
€14.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 4 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 20.8 mm |
| Finish Specification | Type Ii, Sc2 Zinc Plating With A Yellow Trivalent Chromate Conversion Coating, Meets Or Exceeds Astm B633-98 |
| Forged Clamp Screw | M3 x 8 |
| Hex Wrench Size | 2.5 mm |
| Material Specification | 1215 Carbon Steel Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 16 mm |
| Recommended Gap | 1.2 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Zinc Plated |
| Screw Location (r) | 5.51 mm |
| Screw Material | Alloy Steel |
| Seating Torque | 2.1 N-m |
| Temperature | -40°F to 350°F |
| Width (w) | 9 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.6 |
| Ship length (cm) | 1.6 |
| Ship width (cm) | 0.9 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylindrical Roller Bearings
- Trash and Recycling Container Accessories
- Wet Location Fluorescent Fixtures
- Filtration Breather Accessories
- Enclosed Service Carts
- ANSELL 11-800 Hyflex Nitrile Foam Coated Industrial Gloves
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- VIEGA PROPRESS Tees, Zero Lead Bronze, Press x Press x FNPT
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Stainless Steel
- EATON Type 4X Watertight and Dust Tight Stainless Steel Magnetic Motor Starters
- SMC VALVES Cy3R Series Magnetically Coupled Cylinder
- TEADIT 1525 Full Face Cut Gaskets
- BRADY Rolls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-4-FZ 4mm Balanced Shaft Collar, Zinc Plated Steel, Two-Piece Clamp Style, 16mm OD, 9mm Wd.
€14.92 /unit
