RULAND MANUFACTURING MSPB-34-AN 34mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 57mm OD, 15mm Wd.
Get it by Friday, May 22
€54.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft Collar |
| Bore (b1) | 34 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Clearance Diameter (c) Max | 62.4 mm |
| Finish Specification | Sulfuric Anodized Mil-A-8625 Type Ii, Class 2 And Astm B580 Type B Black Anodize |
| Forged Clamp Screw | M6 x 18 |
| Hex Wrench Size | 5 mm |
| Material Specification | 2024-T351 Aluminum Bar |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 57 mm |
| Recommended Gap | 1.59 mm |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Bright |
| Screw Location (r) | 23.24 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Seating Torque | 9.6 N-m |
| Temperature | -40°F to 200°F |
| Width (w) | 15 mm |
| Width Tolerance | -0.254 mm to +0.076 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 5.7 |
| Ship length (cm) | 5.7 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Scratch Brushes
- Garden Hoes
- Portable Electric Heaters
- Pressurized Portable Eye Wash Stations
- Water Contact Indicator Tape
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange
- CONDOR Pigskin Leather Pearl Welding Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- KEO Combined Drills And Countersinks, Radius Type
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 33 x 13 mm Size
- AIRMASTER FAN EPRSM Series Low Pressure Shutter Fans
- EBERBACH E3500 Series Variable Speed Cutting Mills
- MARTIN SPROCKET Triple Stock Bore C Type Roller Chain Sprockets, 100 Chain Number
- ALEMITE High Capacity Oil-Mist Generators With Heater
- ZOELLER 912 Series Sewage Ejector Packages, Pre-Assembled
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING MSPB-34-AN 34mm Balanced Shaft Collar, Anodized Aluminum, Two-Piece Clamp Style, 57mm OD, 15mm Wd.
€54.51 /unit
