RULAND MANUFACTURING MDCD80-35-32-A 35mm x 32mm Double Disc Coupling, Aluminum, Clamp Style, 79.4mm OD, 100.00 mm Lg.
35 mm x 32 mm
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Angular Misalignment | 2° |
| Axial Motion | 0.76 mm |
| B1 Max Shaft Penetration | 46.8 mm |
| B1 Min Shaft Penetration | 22.2 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 46.8 mm |
| B2 Min Shaft Penetration | 22.2 mm |
| Balanced Design | Yes |
| Bore (b1) | 35 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.03 mm |
| Dynamic Torque Non-reversing | 64.97 N-m |
| Dynamic Torque Reversing | 32.49 N-m |
| Forged Clamp Screw | M8 |
| Full Bearing Support Required | Yes |
| Hex Wrench Size | 6 mm |
| Hub Width (lh) | 35.56 mm |
| Length (l) | 100 mm |
| Material Specification | Hubs And Center Spacer: 2024-T351 Aluminum Bar |
| Max. Speed | 10000 RPM |
| Moment Of Inertia | 9.118 |
| Number Of Screws | 2 EA |
| Outer Diameter (od) | 79.4 mm |
| Parallel Misalignment | 0.3 mm |
| Recommended Hex Key | Metric Hex Keys |
| Recommended Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Screw Finish | Black Oxide |
| Screw Material | Alloy Steel |
| Seating Torque | 39 N-m |
| Small Bore (b2) | 32 mm |