RULAND MANUFACTURING MBCK57-20-20-A 20mm x 20mm Bellows Coupling with Keyways, High Stiffness, Aluminum, 57.2mm, OD 82.2mm Lg.
Item: DK6UWKModel: MBCK57-20-20-ACross Ref: 817C82
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Angular Misalignment
Axial Motion 0.75 mm
B1 Maximum Shaft Penetration 38 mm
B2 Max Shaft Penetration 38 mm
Balanced Design Yes
Bellows Attachment Method Epoxy
Bore (b1) 20 mm
Bore Tolerance -0 mm to +0.03 mm
Full Bearing Support Required Yes
Hex Wrench Size 5 mm
Hub Width (lh) 26.67 mm
Keyway (k1) 6 mm
Keyway (k2) 6 mm
Length (l) 82.2 mm
Length Tolerance - 0.76 mm to + 0.76 mm
Material Specification Hubs: 2024-T351 Aluminum Bar
Max. Speed 10000 RPM
Moment Of Inertia 1.696 x 10
Number Of Screws 2 EA
Outer Diameter (od) 57.2 mm
Parallel Misalignment 0.3 mm
Recommended Hex Key Metric Hex Keys
Recommended Shaft Tolerance -0.013 mm to 0 mm
Seating Torque 16 N-m
Small Bore (b2) 20 mm