Item: DK7DFDModel: DCD44-20-12-A
Angular Misalignment
Axial Motion 0.03"
B1 Maximum Shaft Penetration 1.65"
B1 Min Shaft Penetration 0.75"
B2 Max Shaft Penetration 1.65"
B2 Min Shaft Penetration 0.75"
Balanced Design Yes
Bore (b1) 1 1/4"
Bore Tolerance -0" to +0.001"
Full Bearing Support Required Yes
Hex Wrench Size 6 mm
Hub Width (lh) 1.2"
Length (l) 3.531"
Material Specification Hubs And Center Spacer: 2024-T351 Aluminum Bar
Max. Speed 10000 RPM
Moment Of Inertia 1.675 lbs.-in.
Number Of Screws 2 EA
Outer Diameter 2.75"
Parallel Misalignment 0.012"
Recommended Hex Key Metric Hex Keys
Recommended Shaft Tolerance -0.0005" to 0"
Seating Torque 39 N-m
Small Bore (b2) 0.75"