RED HAT EF8342G003MS120/60DA Single Solenoid Valve 4/2 3/8 Inch 120v | AB7ZRA 24W657
RED HAT EF8342G003MS120/60DA Single Solenoid Valve 4/2 3/8 Inch 120v
Item: AB7ZRAModel: EF8342G003MS120/60DACross Ref: 24W657
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Solenoid Valve with Manual Operator
Body Material Brass
Center Line Pipe Center Size 2 1/2"
Class Class F
Coefficient Of Volume 0.7
Coefficient Of Volume (cv) 0.7
Coil Enclosure Explosion Proof And Watertight
Coil Insulation Class F
Electrical Connections 1/2" Conduit W/18" Leads
For Media Air, Inert Gases, Light Oil, Water
Frequency 60 Hz
Hz 60 Hz
Includes Coil Yes
Includes Seal Yes
Inlet Connection Type NPTF
Max. Ambient Temperature 125°F
Max. Fluid Temp. 160°F
Max. Fluid Temperature 160°F
Max. Operating Pressure Differential - Air/inert Gas 125 psi
Max. Operating Pressure Differential - Light Oil 100 psi
Max. Operating Pressure Differential - Steam Not Rated
Max. Operating Pressure Differential - Water 100 psi
Media Type Air, Inert Gas, Light Oil, Water
Min. Ambient Temperature 32°F
Min. Operating Pressure Differential 0 psi
Mounting Orientation Horizontal, Vertical
Nema Rating NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 7, NEMA 9
Nominal Pipe Size 3/8"
Operating Environment Indoor, Outdoor
Operation Direct Acting
Operation Type Direct Acting
Orifice Diameter 3/16"
Outlet Connection Type NPTF
Overall Height 4 7/16"
Overall Length 2 5/8"
Overall Width 2 11/16"
Pipe Size 3/8"
Seal Material Nbr
Standards Csa, Ul Listed
Valve Configuration Configurable
Valve Positions 2 Position
Valve Type Manual Operator
Valve Ways 4-Way
Valve Ways And Positions 4 Ways And 2 Positions
Voltage 120V AC
Wattage 20.1 W