Item: CT8UUBModel: X6600-075Cross Ref: 54JU21
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Gas Spring
Adjustable Resistance No
Compressed Length 5 9/16"
Cylinder Dia. 4 3/4"
Cylinder Diameter 120.2 mm
Cylinder Material Steel
End Fittings Type End Fittings Not Included
Extended Length 8 1/2"
Finish Black Oxide
Fitting Type None
Fixed Resistance No
Force 23245 lbf.
Locking No
Material Carbon Steel
Mounting Orientation Bottom Threaded
Operating Temperature - Maximum 176°F
Operating Temperature - Minimum 32°F
Rod Diameter 75 mm
Rod Thread Size M8
Stroke 2.93"