RAYMOND ASL060500 Die Spring, Light Duty, Oil Tempered Chrome Silicone, 500 mm Length, 60 mm Outside Dia | CT8RVD 54KE21
Item: CT8RVDModel: ASL060500Cross Ref: 54KE21
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Color Blue
Die Spring Color Blue
End Type Closed, Grounded
Finish Chromium
Free Length 19 11/16"
Inner Dia. 1.181"
Load At Max. Deflection For Long Life 963 lbf.
Load At Max. Deflection For Optimal Life 856 lbf.
Load Capacity Not Rated
Material Alloy Steel, Sillicon Wire
Max. Deflection 7.87"
Max. Deflection For Long Life 7.087"
Max. Deflection For Optimal Life 6.299"
Max. Operating Deflection 7.874"
Operating Temp. Range Not Rated
Outer Dia. 2.362"
Outside Diameter 2.36"
Product Type Die Spring
Series JIS Series
Solid Length 11.815"