PRO-LINE CCU30PL-H11 Corner Workbench Beige 48l x 30w x 30h Inch
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Ergonomic Corner Workbench |
| Assembly | Unassembled |
| Color | Beige |
| Display Qty | 1 |
| Foot Type | Leg Leveling Pad |
| Frame Material | Steel |
| Frame Material Finish | Powder Coated |
| Green Certification Or Other Recognition | Carbon Free Certified |
| Height | 30" |
| Height Adjustability | Fixed Height |
| Included Components | Stringer |
| Includes | Hardware, Modesty Panel |
| Leg Type | Cantilever Leg |
| Length | 48" |
| Load Capacity | 750 lbs. |
| Material | Steel |
| Mobility | Stationary |
| Number Of Cabinets | 0 |
| Number Of Drawers | 0 |
| Number Of Knockouts | 0 |
| Number Of Shelves | 0 |
| Overall Depth | 30" |
| Overall Fixed Height | 30" |
| Overall Load Capacity | 750 lbs. |
| Overall Width | 48" |
| Standards | Carbon Free, Rohs Compliant |
| Thickness | 1 1/4" |
| Top Material | Laminate |
| Top Thickness | 1 1/4" |
| Width | 30" |