PLAST-O-MATIC TABVS075VS-PV Air Actuated Ball Valve, PVC, Socket Connection, FKM Seal, 3/4 Inch Size
Not Available
0.75"
Viton
Product Specifications:
| Item | Pneumatic Actuated Ball Valve |
| Actuation Connection Type | Air x Spring Actuated |
| Body Material | Polyvinyl Chloride |
| Connection Type | Socket Ends |
| Product Datasheet | plast-o-matic-abva037ept-pv.pdf |
| Seal Material | Viton |
| Switch Type | Not Available |
| Valve Pipe Size | 3/4" |
Shipping Info:
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Seal Material | Connection Type | Body Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
TABVS050EPS-PV-LSW | EPDM | Socket Ends | Polyvinyl Chloride | - | RFQ
TABVS050VS-PV-LSW | Viton | Socket Ends | Polyvinyl Chloride | - | RFQ
Explore Products
- CLE-LINE C97369 Jobber Length Drill Bit, #15 Size, 2-3/16 Inch Flute Length
- HUB CITY 0220-81831 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
- WOODHEAD 1300980056 5524W Cord Seal Grip, Strain Relief, Straight Male, O Ring, 6.35 to 7.93mm