PLAST-O-MATIC TABVS050EPT-CP Ball Valve, Air Actuated, 3-Way, EPDM Seal, CPVC, 1/2 Inch Size
Not Available
0.50"
EPDM
CPVC
Product Specifications:
| Item | Pneumatic Actuated Ball Valve |
| Actuation Connection Type | Air x Spring Actuated |
| Body Material | Chlorinated Polyvinyl Chloride |
| Connection Type | Threaded Ends |
| Product Datasheet | plast-o-matic-abva037ept-pv.pdf |
| Seal Material | EPDM |
| Switch Type | Not Available |
| Valve Pipe Size | 1/2" |
Documentation:
Product Variants
| Model | Seal Material | Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|
Explore Products
- DIXON 1025P0400 Nylon Metric Tubing, Clear, 4mm O.D., 2.7mm I.D., 0.65mm Wall
- TITAN FASTENERS JAB0804
- LITHONIA LIGHTING 2BLT2 33L ADP LP840 Recessed Troffer, 26.6 W Max. Fixture Watt, 4000K, 3, 385 Lm, 3 Lamp T8
- BALDOR / DODGE C16240 TXT1 ABHS RH Taper Adapter Plate
- CHICAGO FAUCETS 1905-007JKCP Tub And Shower Trim
- HANSON SQ-4-08X Squeezer Die, Steel, 1/8 In Lg., Oval Head
- BUSSMANN FWP-20B Semiconductor Fuse, Fast Blow, 20A, 700VAC