PHILIPS ADVANCE 7C260P33R Dry Capacitor, 330 VAC, 26 Microfarad, 400W | AE7NEN 5ZNE0
PHILIPS ADVANCE 7C260P33R Dry Capacitor, 330 VAC, 26 Microfarad, 400W
Item: AE7NENModel: 7C260P33RCross Ref: 5ZNE0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Capacitor
Bulb Type Metal Halide
Capacitor Lamp Type Metal Halide
Capacitor Rating 26 µF
Compatible Bulb Wattage And Circuit 400 W Ps Sc Wa
Diameter 1 3/4"
Height 4 13/16"
Includes Appropriate Leads And/Or Resistors Where Required
Length 4 13/16"
Max. Case Temp. 221°F
Mfd Rating 26 µF
Mfd Rating 26
Overall Height 4 7/8"
Overall Length 4 7/8"
Shape Round
Standards Csa, Ul Recognized
Temp. Range 105°C
Terminals Wire Leads
Voltage 330V AC