PENFLEX FTG-20-A-A-CS-24 Flexible Hose Assembly 1-1/4 Inch 24 Inch Length | AD7EKU 4DYE1
PENFLEX FTG-20-A-A-CS-24 Flexible Hose Assembly 1-1/4 Inch 24 Inch Length
Item: AD7EKUModel: FTG-20-A-A-CS-24Cross Ref: 4DYE1
Braid Material Stainless Steel
Diameter 1 1/4"
Dynamic Min. Bend Radius 10 1/2"
Dynamic Min. Bend Radius (in.) 10.5"
Fitting Material Carbon Steel
Fitting Size 1 1/4" x 1 1/4"
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Size 1 1/4"
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Size 1 1/4"
Hose Fitting B Type MNPT
Hose Fittings Carbon Steel 1-1/4 In MNPT x Carbon Steel 1-1/4 In MNPT
Hose Grade Grade 321
Hose Inside Dia. 1 1/4"
Hose Length 24"
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 24"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 531 psi