PENFLEX FTG-08-A-A-CS-12 Flexible Hose Assembly 1/2-14 Inch 12 Inch Length | AD7EJX 4DYA8
PENFLEX FTG-08-A-A-CS-12 Flexible Hose Assembly 1/2-14 Inch 12 Inch Length
Item: AD7EJXModel: FTG-08-A-A-CS-12Cross Ref: 4DYA8
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Flexible Metal Hose Assembly
Braid Material Stainless Steel
Diameter 1/2"
Dynamic Min. Bend Radius 6"
Fitting Material Carbon Steel
Fitting Type MNPT
Grade 304
Hose Cover Material 304 Stainless Steel
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Size 1/2"
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Size 1/2"
Hose Fitting B Type MNPT
Hose Fittings Carbon Steel 1/2 In MNPT x Carbon Steel 1/2 In MNPT
Hose Grade Grade 321
Hose Inside Dia. 1/2"
Hose Length 12"
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 12"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 1075 psi