Item: CR9NHBModel: SRA12-024.000Cross Ref: 2CNT7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shaft
Base Height 1/4"
Base Width 1 3/4"
Dia. Tolerance 3/4"
For Use With Simplicity Frelongold (TM) Lined Bearings
Length 24"
Min. Surface Hardness 60 RC
Mounting Hole Center To Center 6"
Mounting Hole From Shaft End 3"
Mounting Hole Size Clean
Overall Height 1 7/8"
Rail Mount Hole Thread Size 0.221"
Shaft Dia. 3/4"
Shaft Dia. Tolerance Class L
Shaft Material Carbon Steel
Surface Roughness 8 µin.
System Of Measurement Imperial
Travel Length 24"