LINEAR NIL16-048.000 PBC Linear Shaft, 1 Inch Dia, 48 Inch Length, Carbon Steel, 60 RC, 0.999 Inch Size to 1 in | CR9NQC 2CNY8
PBC LINEAR NIL16-048.000 PBC Linear Shaft, 1 Inch Dia., 48 Inch Length, Carbon Steel
Item: CR9NQCModel: NIL16-048.000Cross Ref: 2CNY8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shaft
Dia. Tolerance 0.999" to 1"
Diameter Tolerance -0.001" to 0"
Diameter Tolerance Maximum 0"
Diameter Tolerance Minimum -0.001"
End Type Plain Ends
Finish Polished
For Use With Linear Ball Bearings, Lined Bearings
Length 48"
Material Carbon Steel
Maximum Operating Temperature 400°F
Min. Surface Hardness 60 RC
Minimum Operating Temperature 0°F
Nominal Dia. 1"
Roughness 8µin. to 12µin.
Series NIL Series
Shaft Dia. 1"