PARLEC C50-32ERF1000 Collet Chuck C50-32er1012 | AC3VWP 2WUE5
PARLEC C50-32ERF1000 Collet Chuck C50-32er1012
Item: AC3VWPModel: C50-32ERF1000Cross Ref: 2WUE5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Collet Chuck
Ansi Code C50-32ER1012
Balance Rating G2.5
Bore Depth 4"
Capacity 0.093" to 0.7874"
Compatible Backup Screw Model No. BS-18
Compatible Collet Wrench 32ERNW
Compatible Nut Model No. 32ERN
Construction Alloy Steel
Contact Type Single Contact
Coolant Supply Non Coolant Through
Diameter 1.97"
Features Durable Service Life
Finish Nickel Chrome
For Collet Series ER32
For Max Collet Size 0.787"
For Min Collet Size 0.078"
Material Steel
Max Speed 20000 RPM
Nose Dia. 1.97"
Number Of Coolant Ports 0
Nut Nut Included
Nut Dia. 1.97"
Product Type Cat Collet Chuck
Projection 10"
Projection Gage Line To Nose End 10.00"
Projection Gage Line To Nose End 10"
Socket Depth 4"
Standards Din 6499
T.i.r. Tolerance 0.0002"