FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cap |
| Application | Gases, Oils |
| Basic Material | Metal |
| Basic Pipe Fitting Material | Metal |
| Basic Pipe Fitting Shape | Cap |
| Body Material | Stainless Steel |
| Compression Thread Size | 13/16"-16 |
| Configuration Sub-type | Cap Orfs |
| Configuration Type | Plug And Cap |
| Connection Type | Compression |
| End 1 Size | 1/2" |
| Fits Brand | Seal-Lok |
| Grade | Grade 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Operating Pressure | 9200 psi |
| Max. Pressure | 9200 psi |
| Product Datasheet | parker-8-fnl-ss.pdf |
| Series | ORFS Series |
| Specific Pipe Fitting Shape | Cap |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -30°F to +250°F |
| Tube Fitting/adapter Type | ORFS, Seal Lok O Ring Face Seal |
| Tube Size | 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.79 |
| Ship width (cm) | 2.79 |
| HS code | 7307290090 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Tube Size | Connection Type | Max. Pressure | Body Material | Max. Operating Pressure | Material | Fitting Material | Fitting Thread Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 FNL-S | 1/4" | Compression x Male SAE ORB | 9200 psi | Steel | 9200 psi | Steel | Steel | 9/16"-18 | €6.92 | |
| 6 FNL-S | 3/8" | Compression x Male SAE ORB | 9200 psi | Steel | 9200 psi | Steel | Steel | 11/16"-16 | €10.20 | |
| 8 FNL-S | 1/2" | Compression x Male SAE ORB | 9200 psi | Steel | 9200 psi | Steel | Steel | 13/16"-16 | €14.13 | |
| 10 FNL-S | 5/8" | Compression x Male SAE ORB | 6000 psi | Steel | - | Steel | Steel | 1"-14 | €18.84 | |
| 12 FNL-S | 3/4" | Compression x Male SAE ORB | 6000 psi | Steel | 6000 psi | Steel | Steel | 1 3/16"-12 | €28.27 | |
| 16 FNL-S | 1" | Compression x Male SAE ORB | 6000 psi | Steel | 6000 psi | Steel | Steel | 1 7/16"-12 | €39.02 | |
| 4 FNL-SS | 1/4" | Compression | 9200 psi | Stainless Steel | 9200 psi | Stainless Steel | Stainless Steel | 9/16"-18 | €141.41 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS PYA1480X12
- MARTIN SPROCKET P1 19MM Bushing, Metric, 6 x 2.8 Inch Key, 0.748 Inch Bore, Ductile Iron
- MORSE CUTTING TOOLS 93684 Screw Machine Drill, #19 Dia., 135 Degree
- LIFT PRODUCTS LPT-060-48 Scissor Lift Table, Standard, 6000 Lbs Capacity, 55 Inch Maximum Height
- EATON 13-3859-4 Pin
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 1239-SB809 Shelf Bin Unit, 12 x 36 x 39 Inch Size
- SPEARS VALVES S1780-40FSR Special Reinforced Utility Spring Check Valve, Thread, EPDM, 4 Size, PVC
- BISHOP-WISECARVER BL2903
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Screwdrivers
- Rotary Brushes and Pad Drivers
- Micrometers
- USB Charger Receptacles
- I-Beam and Column Protectors
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- ANSELL 27-600 Activarmr Robust Industrial Gloves
- VIBCO 55 Series Pneumatic Piston Vibrators
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 3/8" 300 psi Coupled Assembly Multipurpose Air Hose
- TRACTEL Winch Cable
- BATTERY DOCTOR Midblade Series Fuse Blocks
- SPEARS VALVES Butterfly Valve PVC Standard Valve Overhaul Kits With Disc, Buna-N
- UNEX FLOW CELL Shelfs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PARKER 8 FNL-SS Cap 316 Stainless Steel Compression 1/2in
€245.92 /unit
