FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Air Cylinder |
| Air Cylinder Type | Round Body |
| Air Inlet Size | 1/4" |
| Air Inlet Type | NPT |
| Body Diameter | 1 13/16" |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Material Grade | Grade 304 |
| Bore Dia. | 1 3/4" |
| Color | Silver |
| Cushion Type | None |
| Cylinder Action | Double Acting |
| Cylinder Type | Round Body |
| End Cap Length | 1/4" |
| End Cap Material | Aluminum |
| Features | Switch Ready |
| Finish | Silver |
| For Fluid Type | Air |
| Inlet Gender | Female |
| Magnetic Piston | Magnetic Piston |
| Max. Pressure | 250 psi |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Maximum Operating Temperature | 140°F |
| Minimum Operating Temperature | 14°F |
| Mounting Style | Nose |
| Mounting Type | Nose |
| Nose Mount Thread Size | 1"-14 |
| Number Of Rods | 1 |
| Overall Length | 7 3/5" |
| Piston Material | Aluminum |
| Piston Rod Finish | Chrome Plated |
| Piston Rod Material | Steel |
| Piston Rod Material Finish | Chrome Plated |
| Repairable Cylinder | Non Repairable |
| Rod Dia. | 1/2" |
| Rod Rotation | Rotating Rod |
| Rod Thread Length | 7/8" |
| Rod Thread Size | 1/2"-20 |
| Rod Thread Type | Fine |
| Series | SRM Series |
| Single Acting/double Acting | Double Acting |
| Spring Retraction Force | Not Applicable |
| Stroke | 2" |
| Stroke Length | 2" |
| System Of Measurement | Inch |
| Tube Material | Stainless Steel |
| Type | Round Body |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.7 |
| Ship height (cm) | 4.6 |
| Ship length (cm) | 19.3 |
| Ship width (cm) | 4.67 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- TITAN FASTENERS ZCA9385X66
- ANVIL 0311020408 Reducing Street Elbow, 90 Degree, Standard, Class 150, Galvanized, 2 Inch Nominal Size (a), 1 1/2 Inch Nominal Size (b)
- MEC-O-MATIC VSP Metering Pump 20 Gpd 25 Psi
- GRAINGER 282-500750D Corner Radius End Mill, Zrn Finish, 2 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia, Straight
- HELICOIL 5418-33 Complete Gage, Metric Fine, 4H5H, M33 x 2 Thread Size
- SMC VALVES SYJ7120-2G-01N Solenoid Valve, 5 Port Size
- SLOAN 3012610 ROYAL 186-1.5 Urinal Flushometer, Manual, 1.5 gpf, PC Finish, Top Spud, Single Flush, Handle
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Dust Pans
- Channel Strip Fluorescent Fixtures
- Router Accessories
- Protective Sleeves
- Shrink Wrap Films
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 794S Duplex Basket Strainers
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- APEX-TOOLS Socket Bit 3/8 Drive
- SPEARS VALVES CPVC True Union Ball Check Valves Threaded Ends, FKM
- FANTECH FR Series Inline Fans
- WATTS 97FB-CSSI Series Basket Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PARKER 1.75DSRM02.00 Round Air Cylinder 1-3/4 Inch Bore 2 Inch Stroke
€119.50 /unit