FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Screw Machine Drill Bit |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Coolant Through | No |
| Coolant Thru | No |
| Cutting Dia. Tolerance | 0.0003" to 0.0011" , M7 |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Equivalent | 0.7677 |
| Depth X Dia. Ratio | 3xd |
| Diameter | 0.76772" |
| Drill Bit Dimension Type | Metric |
| Drill Bit Grouping | Drill Bit |
| Drill Bit Point Angle | 140° |
| Drill Bit Point Type | R Thinning Point |
| Drill Bit Size | 19.5 mm |
| Drill Diameter Tolerance | 0.008 mm to 0.029 mm |
| Drill Length Class | Screw Machine Length |
| Drilling L/d Ratio | 3 |
| Finish | Aluminum Titanium Nitride |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Flute Length | 79 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| Helix Direction | Right Hand |
| Length Of Cut Specification | Stub |
| Material | Solid Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 131 mm |
| Point Angle | 140° |
| Point Thinning | R Thinning |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Steel, Tool And Die Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, P |
| Secondary Material Application | Aluminum, Hardened Steel |
| Secondary Material Application Iso Code | H1, N |
| Shank Dia. | 20 mm |
| Shank Length | 131 mm |
| Shank Tolerance | H6 |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Sheeter Drill | No |
| Standards | Not Rated |
| Substrate | Carbide |
| Surface Treatment | EgiAs |
| System Of Measurement | Metric |
| Web Thinning | R Thinned |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 13.1 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | IN |
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Decimal Equivalent | Flute Length | Drill Bit Size | Flute Type | Shank Dia. | Drill Bit Point Type | Coolant Fed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
220-2280 | 2 3/4" | 0.228 | 1 3/4" | #1 | Spiral | 0.219" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €48.65 | |
![]() |
215-2280 | 2 7/16" | 0.228 | 1 5/16" | #1 | - | 0.219" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €54.59 | |
![]() |
215-1935 | 2 1/4" | 0.1935 | 1 3/16" | #10 | - | 0.188" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €45.23 | |
![]() |
220-1935 | 2 1/4" | 0.1935 | 1 3/16" | #10 | Spiral | 0.188" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €43.87 | |
![]() |
215-1910 | 2 1/4" | 0.191 | 1 3/16" | #11 | - | 0.188" | 4 Facet Point | - | €42.86 | |
![]() |
220-1890 | 2 3/4" | 0.189 | 1 5/8" | #12 | Spiral | 0.188" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €43.32 | |
![]() |
215-1890 | 57 mm | 0.189 | - | #12 | Spiral | 4.8 mm | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €43.70 |
Explore Products
- BLACK & DECKER 931067-00 Washer, Felt
- WOODHEAD 1302263303 H05050404 Brush Stud Kit
- GRAINGER 1001300312 45 Deg. Elbow, 304/304L Ss, 1/2 Inch X 1/2 Inch Pipe, Female X Female
- CHAMPION TOOL STORAGE S27001002ILCFTB-BB Cabinet, 28-1/4 x 59-1/2 x 28-1/2 Inch Size, 10 Drawers, 152 Compartment, Bright Blue
- PARKER F105-06WG
- WESTWARD TT10G1668B4G Bolts M8x2.68
- RIDGID 71572 Screws
- CLE-LINE C21042 1821 1/2X8 Sds+2 Tct Hammer Dr Sandblasted Finish
Explore More
- KEYSHAFT
- Steam Table Food Pans and Insets
- Rotary Joint Elbows
- Bird Screens
- Rebar Locators
- Unit Mount Miniature Circuit Breakers
- ACCURIDE 2109 Series Light Duty Slides With Lever Disconnect
- ANSELL 32-125 Hynit Abrasion Resistant Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Black
- PROTO TORX Impact Socket Set, 3/8 Inch Drive, 7 Piece
- CONDOR Smooth Polyurethane Coated Gloves
- BENCHMARK SCIENTIFIC Test Tube Racks For MyBath Series Digital Water Bath
- MAGLINER Kits
- KERN AND SOHN PCB Series Precision Balances
- VOLLRATH Blocks
- SURE FRAME 40 Series Standard T-slotted Rails
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG HP243-7677 Screw Machine Drill Bit, 19.50 mm Size, 131 mm Overall Length
€496.46 /unit



