FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Screw Machine Drill Bit |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Coolant Through | No |
| Coolant Thru | No |
| Cutting Dia. Tolerance | -0.0009" to 0" , H8 |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Equivalent | 0.25 |
| Depth X Dia. Ratio | 3xd |
| Diameter | 1/4" |
| Drill Bit Dimension Type | Metric |
| Drill Bit Grouping | Drill Bit |
| Drill Bit Point Angle | 120° |
| Drill Bit Point Type | 4 Facet Point |
| Drill Bit Size | 1/4" |
| Drill Diameter Tolerance | -0.022 mm to 0 mm |
| Drill Length Class | Screw Machine Length |
| Drilling L/d Ratio | 3 |
| Finish | Aluminum Titanium Nitride |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Flute Length | 31 mm |
| Flute Type | Fast Spiral |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 40° |
| Helix Direction | Right Hand |
| Length Of Cut Specification | Stub |
| List Number | 1100 |
| Material | High Speed Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 75 mm |
| Point Angle | 120° |
| Point Thinning | Four Facet Point |
| Primary Material Application | Aluminum, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | M, N, P |
| Secondary Material Application | Medium Carbon Steel, Stainless Steel |
| Secondary Material Application Iso Code | M, P |
| Shank Dia. | 8 mm |
| Shank Length | 44 mm |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Sheeter Drill | No |
| Standards | Not Rated |
| Substrate | HSSE |
| Surface Treatment | TiAlN |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.5 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | JP |
Product Variants
| Product | Model | Cutting Direction | Overall Length | Shank Dia. | Drill Bit Size | Decimal Equivalent | Flute Length | Drill Bit Point Type | Drill Bit Point Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
8595579 | Right | 72 mm | 6 mm | #1 | 0.228 | 28 mm | 4 Facet Point | 120° | €70.70 | |
![]() |
11553015 | Right | 72 mm | 6 mm | #1 | - | 28 mm | 4 Facet Point | 120° | €70.70 | |
![]() |
859557911 | Right | 72 mm | 6 mm | #1 | 0.228 | 28 mm | 4 Facet Point | 120° | €74.77 | |
![]() |
8595486 | Right Hand | 70 mm | 6 mm | #11 | 0.191 | - | 4 Facet Point | 120° | €53.10 | |
![]() |
859548611 | Right Hand | 70 mm | 6 mm | #11 | 0.191 | 26 mm | 4 Facet Point | 120° | €56.69 | |
![]() |
6154811 | Right Hand | 70 mm | 6 mm | #12 | 0.189 | 26 mm | 4 Facet Point | 120° | €53.35 | |
![]() |
6154711 | Right Hand | 68 mm | 6 mm | #13 | 0.185 | 24 mm | 4 Facet Point | 120° | €51.38 |
Explore Products
- DAYTON 2MEC8 Motor Run Capacitor, Round, 370VAC, 25, 3 5/16 Inch Overall Height
- HOFFMAN EBU6MXSWSLE 30651 Cable Gland, M63 x 1.5 Size, SS
- GATES 8/B109 Banded V-Belt, 8 Strand, 111.9 Inch Length, 0.473 Inch Thickness
- EATON XTFC016DDBD Motor Controller, 16 A, 220 Vdc, 16 To 63 A, Frame Size D, 55 Mm, 40 To 65 A
- GROVE GEAR GR8300507.26 GR-H830-30-H1-26 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Cast Iron
- MAIN FILTER INC. MF0320089 H96018010BHV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- ADVANTECH 120SS12I Wire Cloth Laboratory Test Sieve, Stainless Steel
- MAIN FILTER INC. MF0427021 R580T74 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 74 Micron, Buna Seal, 8.89 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Float Switches
- Keyway Broach Sets
- Air Cylinder Speed Controls
- Drain Cocks
- Control Transformers
- OIL SAFE Tritan Sight Glass Conversion Kits
- WELLS LAMONT Para-Aramid/Meta-Aramid Seamless Heat Resistant Gloves
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End, Pack of 3
- MUELLER INDUSTRIES 864M Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Black
- SHEPHERD CASTER Eclipse Series Swivel Stem Caster
- ALVORD POLK Construction Reamers with Tri Flat
- DAYTON Plates
- ULTRATECH Ultra Containment Berms, Agriculture
- ZOELLER Pull-Disconnect Rods
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 859563511 Screw Machine Drill Bit, 1/4 Inch Size, 31 mm Flute Length, 75 mm Overall Length
€79.99 /unit


