FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cylinder Bur Sa |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Double |
| Cutter Dia. | 3/4" |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 1" |
| Head Dia. | 3/4" |
| Head Length | 1" |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cylinder |
| List Number | 801 |
| Max. Rpm | 30000 RPM |
| Overall Length | 2" |
| Shank Dia. | 1/4" |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Shape | Cylinder |
| Trade Number | SA-7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| 801-1000-60 | 50 mm | 1/4" | €207.22 | |
| 801-1000 | 2" | 1/4" | €201.16 | |
| 801-1000-EC | 2" | 1/4" | €222.68 | |
| 801-1250 | 2" | 1/4" | €31.72 | |
| 801-1250-60 | 50 mm | - | €34.69 | |
| 801-1250-EC | 2" | 1/4" | €42.08 | |
| 801-1875 | 2" | 1/4" | €34.75 |
Explore Products
- VESTIL VDKR-6-TB Toeboard For Pipe Safety Railing, 6 Feet
- HALLOWELL HBR722487-3S-PB Bulk Rack Starter Unit 72 x 24 x 87 10 500lb
- CONTINENTAL PLR07525-100-11 Air Hose, 3/4 Inch Hose Inside Dia, Red, Brass 3/4 Inch Mnpt X Brass 3/4 Inch Mnpt
- MASTERDRIVES C360 Conventional V-Belt
- KIPP K0126.1A201X25 Adjustable Handle, Hard And Soft Touch, Fiberglass Handle, 1/4 Inch To 20 Thread Size
- BOSTON GEAR EN41471-MG Modular Style Air Filter
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Welding Squares
- Ear Clamps
- Combustion Analyzer Accessories
- Water Powered Pumps
- Key Locking Inserts
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- RUD CHAIN VRBS Fix Weld On Blocks
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, Steel Screw Plugs
- JOHN GUEST Pipe Inserts
- KEO NC Spotting Drills, 90 Degrees Point Angle
- APPROVED VENDOR 8" Tri Clover Compatible Fittings Gaskets
- CHRISLYNN Rock Solid Blanks, Imperial, Carbon
- CONDOR Premium Shirred Leather Gloves
- PLAST-O-MATIC TEBVF8-4 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 801-7501-EC Cylinder Bur SA With End Cut, SA-7, Double Cut, 3/4 x 1 Inch Head, 1/4 Inch Shank
€194.10 /unit
