FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | End Mill Shank |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Length | 0.488" |
| No. Of Inserts Required | 1 |
| Overall Length | 6" |
| Series | 52300 Series |
| Shank Dia. | 3/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | JP |
Product Variants
| Model | Overall Length | Neck Length | Shank Dia. | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7801893 | 0.708" | 0.46" | - | Right Hand | €173.14 | |
| 52300021 | 0.858" | 0.613" | - | Right Hand | €222.28 | |
| 7801894 | 0.858" | 0.618" | - | Right Hand | €222.28 | |
| 52300022 | 1.043" | 0.736" | - | Right Hand | €245.21 | |
| 7801895 | 1.043" | 0.771" | - | Right Hand | €245.21 | |
| 7801896 | 1.338" | - | - | Right Hand | €279.94 | |
| 52300023 | 1.338" | 0.96" | - | Right Hand | €279.94 |
Explore Products
- SALSBURY INDUSTRIES 3412D-12SAN Pedestal Mailbox 14 Doors Sand 59-3/4 Inch
- FEBCO LF850-DNRS DC 10 0683085 Double Check Valve Backflow Preventer Assembly, Shutoff Valve, 10 Inch Size
- SMC VALVES SYJ314M-5M-M5 Solenoid Valve, 3 Port Size
- GROVE GEAR NH8520317.00 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 2 Inch O.D, Cast Iron
- SLOAN 3365450
- REGAL 071470MS Spiral Point Tap, #2-56 NC, H2 Limit, 2 Flutes, Plug, Stainless Steel, Bright
- MAIN FILTER INC. MF0414999 SBF98014S15V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 4.48 Inch Height
- OSG 1400108300 Thread Forming Tap, #5-40 Thread Size, 5/16 Inch Thread Lg, Bright, H3 / 3B, Plug


