ONDRIVES US GPM2000-100 Keyless Rotary Shaft, 17-4PH Stainless Steel, 2 mm Dia, -0.005 mm, 100 mm Overall Length
Item: CT4NDYModel: GPM2000-100Cross Ref: 802W09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 4Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Shaft |
| Dia. | 2 mm |
| Dia. Tolerance | -0.005 mm |
| Diameter | 2 mm |
| End Type | Edge Break |
| Grade | Grade 17-4PH , Stainless Steel |
| Length | 100 mm |
| Length Tolerance | -0.25 mm to +0.25 mm |
| Material Grade | 17-4PH |
| Material Hardness | 40HRC To 47HRC |
| Overall Length | 100 mm |
| Shaft End Profile | Round |
| Straightness Tolerance | 0.01 mm |