OILITE AAM1215-20B Sleeve Bearing, Bronze, 12 mm Bore, 15 mm Od, 20 mm Length | CT4LBQ 788T13
OILITE AAM1215-20B Sleeve Bearing, Bronze, 12 mm Bore, 15 mm Od, 20 mm Length
Item: CT4LBQModel: AAM1215-20BCross Ref: 788T13
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Sleeve Bearing
Bore Dia. 12 mm
Color Bronze
Grade Grade SAE 841
Length 20 mm
Material Grade Grade Sae 841
Max. Pv 49938 lbs.-ft./sq. in-min.
Max. Temp. 300°F
Min. Temp. -35°F
Outside Dia. 15 mm
Overall Length 20 mm