Item: CT4CJZModel: S3/50N1AP50KTCross Ref: 804H69
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shop Vacuum
Amps 15.8A
Application Industrial
Filter Efficiency 99.1% @ 1.5 µm
Frequency 60 Hz
Height 51 1/4"
Includes 50 mm Accessory Kit With Polyliners
Length 31 1/2"
Peak Hp 3 hp
Power Cord Length 30 ft.
Sound Level 71 dBA
Static Pressure 72"
Tank Material Steel
Tank Size 26 gal.
Vacuum Air Flow 270 CFM
Vacuum Collection Type Disposable Bag
Vacuum Filtration Type HEPA
Vacuum Hose Dia. 2 3/4"
Vacuum Hose Length 20 ft.
Vacuum Pickup Type Wet/Dry
Vacuum Power Source Corded
Voltage 120V AC