NIBCO NLM250XJ KG-900-W-LF Check Valve, Grooved, 5 Inch Size, Cast Iron, Twin Disc
Item: CA8THGModel: NLM250XJCross Ref: KG-900-W-LF
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Check Valve
Body Material Cast Iron
Connection Type Groove
End Connection Type G Grooved
Height 5.72"
Length 7.06"
Nominal Pipe Size 5"
Potable Water Code Ll Compliant Nsf/Ansi 372
Pressure Rating (cwp) 250 psi CWP
Seat/seal Material Buna N
Series KG-900-W-LF Series
Turns/operation Quarter Turn
Type Check Valve
Type Of Check Valve Inline
Type Of Valve Check
Valve Size 5"
Width 7.06"