NEW AGE 22048ES30PC Mobile Equipment Stand 20 x 30 x 48 | AF2ZXM 6ZUG9
NEW AGE 22048ES30PC Mobile Equipment Stand 20 x 30 x 48
Item: AF2ZXMModel: 22048ES30PCCross Ref: 6ZUG9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Equipment Stand
Assembly Unassembled
Caster Material Polyolefin Wheel
Caster Mount Type Threaded Stem
Caster Type (1) Swivel
For Environment Food Service
Frame Construction Welded Only
Includes Hex Key
Load Capacity 800 lbs.
Material Aluminum
Maximum Shelf Load Capacity 400 lbs.
Mobility Casters
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 2
Overall Depth 20"
Overall Fixed Height 36"
Overall Height 30"
Overall Length 48"
Overall Load Capacity 400 lbs.
Overall Width 48"
Resistance Properties Corrosion Resistant, Rust Resistant
Top Gauge 12 ga.
Top Material Aluminum
Top Material Finish None
Top Thickness 1 1/2"
Unit Type Not Expandable, Modular
Wheel Material Polyolefin
Work Surface Depth 20"
Work Surface Width 48"